24 maja 2015

Wiosenna ryba na szparagach i cytrynowe puree fasolowe

Sezon na szparagi trwa bardzo krótko, warto sięgnąć po te warzywa bogate w mnóstwo składników odżywczych i błonnika. Do wyboru mamy zielone, białe i czasem fioletowe. Czym się różnią?
"Do wyboru mamy szparagi w dwóch kolorach: białe i zielone. Białe rosną pod powierzchnią gruntu, bez dostępu światła, natomiast zielone są hodowane na powierzchni, w świetle, wskutek czego podlegają one procesowi fotosyntezy i wytwarzają chlorofil odpowiedzialny za barwę rośliny"( kilka cennych informacji znalazłam tutaj, polecam lekturę). 

Do aromatycznej ryby pasuje też idealnie kwaskowe puree z fasoli ze skórką cytrynową.
Bardzo polecam ten dodatek, prosty i szybki w wykonaniu. Podpatrzyliśmy go u Nigelli na jakimś kanale tv, ona co prawda zajadała z ogromnym stekiem, ale do ryby też pasuje.
Dzisiejsze danie jest z cyklu " męskie gotowanie" ( autor dania i prezentacji mój mąż, ja w roli fotografa). Rodzinne gotowanie powoli dominuje u nas w kuchni, z czego się ogromnie cieszę, co dwie głowy to nie jedna ;-)




Zaczynamy od przygtowania sosu i ryby. Kiedy ryba się zapieka, gotujemy szparagi.
Potem puree z fasoli. Trzeba wszystko zgrać w czasie, aby danie gorące wylądowało na talerzu. Jest to do zrobienia!



Sos beszamelowy:
300 ml mleka
1-2 łyżki mąki
2 łyżki masła
1/4 startej gałki muszkatołowej
ząbek czosnku
sól, pieprz 

W rondelku rozpuszczamy na małym płomieniu masło, dodajemy do niego mąki i rozprowadzamy trzepaczką, chwilę mieszamy, zalewamy powoli mlekiem i mieszamy, dodajemy ząbek czosnku, doprawiamy solą, pieprzem i gałką. Cały czas mieszamy aż zgęstnieje. Zestawiamy.

Ryba

Filet z dorsza ( ok. pół kg)
*sól do ryb Royal Brand ( w składzie sól i m.in. płatki czosnku i suszona pietruszka)
piperz świeżo mielony
kilka pomidorków koktajlowych+ łyżka oliwy

Filet z ryby myjemy, osączamy, tniemy w mniejsze kawałki w poprzek, nacieramy przyprawami i układamy w lekko natłuszczonym naczyniu żaroodpornym ( można użyć 1 łyżeczki masła do posmarowania naczynia). Wierzch każdego kawałka pokrywamy beszamelem i zapiekamy całość przez 20 minut w piecyku rozgrzanym do 170 stopni.

Szparagi zielone 10 sztuk, pomidorki koktajlowe 5 sztuk.
Szparagi myjemy, odcinamy zdrewniałe końcówki ( tu przydatny trik J. Oliwiera, wyginasz szparag i w miejscu gdzie się złamie odmierzasz zdrewniałą część i odcinasz pozostałe w tej samej odległości). Gotujemy w osolenej i lekko posłodzonej wodzie przez ok. 10 minut. Powiny zmięknąć, ale nie należy ich przegotować. Można obsmażyć minutę na oliwie. Na tej samej patelni obsmażamy króciutko posolone pomidorki przekrojone na pół.

Puree z fasoli:
2 puszki białej fasoli
2 łyżki masła
skórka otarta z połowy cytryny
pieprz

Osączamy fasolę, zostawiając parę łyżek zalewy.
Na patelni rozgrzewamy tłuszcz, na parę sekund wrzucamy na niego startą skórkę z cytryny i od razu dodajemy odsączoną fasolę, minutę smażmy i miażdżymy tłuczkiem do puree dodając odrobinę płynu z zalewy aby puree nabrało odpowiedniej konsystencji.
Doprawiamy piperzem. Nie wymaga soli, bo sól była w zalewie, ale możecie dosolić jeśli wolicie.

Propozycja podania na załączonych zdjęciach.






* fantastyczna sól, zawiera zioła i dodatki które idealnie komponują się z rybą - zyskuje ona aromatu i jest barzo dobrze doprawiona, uważam że niczego więcej nie potrzeba.




Szparagowe<3Love

7 komentarzy:

  1. Ależ to smakowicie wygląda. Świetnie połączyłaś rybę ze szparagami. Taki obiad to akurat dla mnie. Po prostu pysznie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Jaki fajny przepis, uwielbiam ryby i szparagi;) Zapraszam serdecznie na konkurs :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Wspaniałe danie :-) wygląda pysznie :-)

    OdpowiedzUsuń
  4. Dziękuję dziewczyny i dziękuję w imieniu męża ;-)

    OdpowiedzUsuń
  5. Świetnie wygląda ta ryba, bardzo smakowicie :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Szparagi i sos beszamelowy to pyszna kombinacja, a z rybą wygląda niesamowicie apetycznie i elegancko - warto odczarowywać ryby, bo kiedyś były jednym z podstawowych składników diety nie tylko Skandynawów, ale również Polaków i mam wrażenie, że powszechny powrót do ryb mógłby zdziałać wiele dobrego (jedynie śledzie do mnie nie przemawiają, chociaż podobno pyszne).
    Wspaniały przepis! Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twój komentarz, zajrzyj po kolejny przepis :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...