11 lutego 2021

Pasteis de Nata

Dziś słodkie i kruche portugalskie babeczki z pysznym nadzieniem budyniowym.

Ich receptura w oryginale jest ściśle tajna i opatentowana, tak naprawdę każda piekarnia ma swój tajny przepis, najwięcej ciasteczek sprzedaje się rano, na jeden gryz do kawy.

Tu przepis nieco uproszczony, do zrealizowania w domowych warunkach.

Co prawda zrobienie kremu trochę trwa, składa się z kilku etapów, ale wierzcie mi efekt końcowy jest niebiański. To jedne z lepszych babeczek jakie w życiu jadłam. Najlepsze smakują jeszcze ciepłe, wierzch jest chrupiący, środek kremowy. I powiem Wam że nie wiem jak smakują potem, bo u nas znikają na pniu! 😄😄 

Nie doczekały nigdy drugiego dnia.






Wierzch i spód chrupiący, środek kremowy...

Składniki

  • 2 płaty ciasta francuskiego po 350 g
  • 30 gramów mąki pszennej (typ 450 lub 500 )
  • 250 mililitrów śmietanki 30% (ostatecznie mleka 3,2%) 
  • 1/2 laski cynamonu (ok. 4 gramów)
  • 200 gramów cukru 
  • 125 mililitrów wody (ok. 1/2 szklanki)
  • 4 żółtka jaj , rozmiar L  (lub 5 żółtek z jaj M)
  • 1/3 skórki z jednej cytryny

Nagrzewamy piecyk do 220-250 stopni.

1. Do miski wsypujemy 30 gramów mąki pszennej.
Wlewamy połowę (125 mililitrów śmietanki) i dokładnie mieszamy.
Pozostałą połowę śmietanki wlewamy do niewielkiego garnka, do którego wrzucamy pół laski cynamonu oraz obrany fragment skórki z cytryny.
Garnek kładziemy na średnim gazie i co jakiś czas mieszając, czekamy aż zacznie się gotować (kipieć). Kiedy śmietanka zacznie się gotować, dolewamy do niej wymieszaną wcześniej śmietankę z mąką i mieszamy aż masa zgęstnieje. Odstawiamy.

2. W międzyczasie, do innego niewielkiego garnka wlewamy połowę szklanki wody (125 ml) i wsypujemy szklankę cukru (200 g). Ustawiamy go na średnim gazie i co jakiś czas mieszamy.
Kiedy woda zrobi się przejrzysta i zacznie się gotować, zmniejszamy ogień i pozostawiamy gotujący się syrop na około 3 minuty.
Po trzech minutach możemy wlać powstały z wody i cukru syrop, do zgęstniałej masy ze śmietanki.Bardzo ważne, aby syrop wlewać powoli, niewielkim strumieniem, cały czas energicznie mieszając.
3. Kiedy wlejemy cały syrop i wszystko dokładnie wymieszamy, przecedzamy całość przez sitko do miski lub innego naczynia. Pozwoli nam to łatwo pozbyć się cynamonu, cytryny oraz wszelkich pozostałości po gotowaniu.
Do płynu wrzucamy przygotowane wcześniej żółtka i dokładnie mieszamy.

4. Przygotowujemy foremki do babeczek (takie metalowe pojedyncze) 24 sztuki.
Smarujemy je masłem, aby ciasto odchodziło po upieczeniu.
Ciasto zwijamy w rulon i każdy rulon kroimy w poprzek na 12 części. Każdego ślimaczka umieszczamy w foremce i rozprowadzamy kciukami spłaszczając i formując brzeg (musi wystawać jakieś 0,5 cm powyżej foremki , inaczej nadzienie wypłynie w trakcie pieczenia).





5. Gdy piekarnik będzie nagrzany do 250 stopni, przelewamy masę do przygotowanych wcześniej foremek do połowy wysokości.
Masa będzie się gotować, a ciasto może się nieco kurczyć. Ważne jest, aby nie wlać jej zbyt dużo do foremki, bo zacznie się przelewać (sporo wyrasta do góry). Tak zdarzyło się, kiedy pierwszy raz je piekłam.



Pieczemy na środkowej półce piekarnika (grzanie góra/dół)

Po kwadransie możemy kontrolować jak wyglądają nasze ciastka, bo nie wszystkie piekarniki grzeją dokładnie w taki sam sposób.
Góra nadzienia powinna być zrumieniona. Nadzienie mocno podniesie się do góry, potem po wyjęciu opadnie.
Ciasto francuskie powinno być wypieczone na złoto.
Kiedy ciastka są już gotowe, wyciągamy blaszkę i dajemy im chwilę, aby nieco wystygły oraz zastygły. Posypujemy cukrem pudrem.

Po około 5 minutach możemy wyciągnąć je z foremek.








4 komentarze:

Dziękuję za Twój komentarz, zajrzyj po kolejny przepis :)